Tumblr nedir?

By on Ekim 6, 2009
Tumblr

Tumblr

Twitter‘ ın kullanıcılarının yaygınlaşmasıyla her gün yeni bir microblog siteleri ortaya çıkıyor.  Şu anda Twitter‘ a rakip olarak Yahoo! Meme‘ yi gösterebilirim.  Yakında Twitter‘ ı sollayacak gibime de geliyor. Neyse bir yeni microbloglama sistemi olan Tumblr nedir? ne değildir bunu anlatmaya çalışacağım. Test sürüşümüz çok kısa sürdü ama ilk izlenimlerimi ve karmaşıklığını anlatmaya başlamadan önce Tumblr hakkında internette yer alan bilgilerden bir yararlanalım..

Tumblr, New York’ ta bulunan bir web geliştirme şirketi olan Davidville ‘in bedava tumblelog (albüm / küpür defteri) hizmeti.  Blog’ lar bildiğiniz üzere ‘Günlük’ mantığı taşıyor. Tumblelog’ lar ise albüm ya da küpür yapıştırılan defter olarak nitelendirilmiş.  İşleyişi gayet güzel.

TumblrTumblr ; yazı, fotoğraf, alıntılar, link’ler, chat log’ları ve video’lar olmak üzere altı adet farklı uygulama ile yayımlamaya ve microblog ya da Tumbelog ne derseniz işte  olanak tanıyor.En göze çarpan özelliğe ise Twitter‘ ı içinde barındırması.

Ve Facebook! uygulamasıyla Tumblr’ dan yayınladıklarınızı anında Facebook’ ta görüntülüyor.  Bunun da profile bir hava kattığını söyleyebilirim.

Tumblr olayına biraz Fransız kalsamda tasarımı ve işleyişini tuttum. Umarım ülkemizde de yaygın bir hale gelir.. Ne de olsa adamlar yapmış abi.

morigante.tumblr.com adresinden  ufakta olsa Tumbelog’ lamamıza  göz atabilirsiniz..

Related Posts with Thumbnails

Yorum Yap

comments

Hakan Aytaş

About Hakan Aytaş

'86 Mersin doğumlu. 4 yıldır kendi işinde reklamcılıkla uğraşıyor. Web tasarım ve grafik üzerine çalışmalar yapmaktadır. Sosyal medyanın ülkemizde yaygın hale gelmesinden ve sektör haline dönüşmesini fırsat bilerek çalışmalarına yansıtmaktadır. İnternet, bilişim, televizyon ve sinema dünyasıyla pek haşır neşir olduğundan edindiği gerekli ve gereksiz tüm bilgiyi 2yıldır festikan.com' da sizlerle paylaşıyor.

10 Comments

 1. Erdoğan

  23 Haziran 2011 at 16:17

  Sayaç web siteme nasıl yerleştirilecek.
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürlerimle

 2. gökçe

  05 Haziran 2011 at 12:35

  email adresi,şifre bölümünü ve url dolduruyorum ama her seferinde “URL harf, rakam ve tirelerden oluşabilir”yazısı çıkyor.üye olamıyorum bir türlü.

  • Hakan Aytaş

   Hakan Aytaş

   05 Haziran 2011 at 19:45

   URL’ nin ingilizce karakter ve boşluksuz olmamasına dikkat edin.

 3. Hakan Aytaş

  Hakan Aytaş

  16 Nisan 2011 at 10:47

  tasarımı hazır kullanmak en mantıklısı :)

 4. Beyinsel sıcmıklar :)

  05 Şubat 2011 at 18:38

  http://beyinselsicmiklar.tumblr.com/
  :) )
  uzun zamandır kullanıyorum guzel anlatmıssın

 5. MEHMET

  07 Ocak 2011 at 10:31

  sen en azından nasıl tasarlanır sorusunu sorabilmişsin ben daha nasıl alacağımı bulamadım =) nasıl hesap açıcam yardımcı olursanız sevinirim …

  • Hakan Aytaş

   Hakan Aytaş

   07 Ocak 2011 at 18:16

   Tumblr.Com’ a ilk girdiğinizde email, şifre ve Url alanlarını doldurduğunuzda üyeliğiniz aktifleşmiş oluyor.

   Tumblr.Com hesabınızı aktive ettiğiniz andan itibaren size sunulan hazır tasarımlardan faydalanabiliyorsunuz.

 6. gözde

  02 Haziran 2010 at 17:45

  ya tumblr naısl tsarlanır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>